Remote transmitter FAAC XT4 433 RC
Manufacturer: FAAC
Manufacturer index: 787456
Index: 254
EAN:
8055195042931
Radio transmitter with 4 buttons. It operates on a 433 MHz frequency and supports FAAC RC encoding. Allows for controlling four motors, devices or functions.
Technical specification
| Frequency | 433.92 MHz |
|---|---|
| Coding | FAAC RC |
| Number of channels | 4 |
| Color | Dark gray |
| Power supply | 1 × 12 V, VR22 |
| Protection rating | IP20 |
| Weight | 25 g |
| Operating temperature | -20 °C ÷ +60 °C |
| Dimensions | 42 × 60 × 10 mm |
| Battery | ✔ Included |
| Wall mount | ✘ Must be purchased separately |
| Key ring | ✔ Included |
Manufacturer / Responsible entity
FAAC S.p.A. Soc. Unipersonale
Via Calari 10
40069 Zola Predosa (BO)
Italy
Phone: +39 051 61724
Via Calari 10
40069 Zola Predosa (BO)
Italy
Phone: +39 051 61724
Show details
GST rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects we offer the option to negotiate the price.
Negotiate price