Industrial door operator Nice SOON SO2000R30
Manufacturer: Nice
Manufacturer index: SO2000R30
Index: 857
Drive for sectional garage doors with a surface area of up to 20 m², mounted directly on a 1-inch diameter shaft. Designed for residential use. Features a built-in control unit.
Technical specification
| Maximum door area | 20 m² |
|---|---|
| Maximum door height | 5 m |
| Application | Residential and semi-industrial |
| Built-in control unit | ✔ Nice SOA2R30 |
| Power supply | 230 V AC |
| Motor power supply | 24 V DC |
Efficiency
| Travel speed | - |
|---|---|
| Traction force | - |
| Duty cycles | 15 cycles/h |
| Power | 350 W |
Dimensions, weight
| Output shaft diameter | 25.5 mm |
|---|---|
| Protection rating | IP40 |
| Operating temperature | -20 °C ÷ +50 °C |
| Dimensions | 115 × 300 × 375 mm |
| Weight | 10.5 kg |
Manufacturer / Responsible entity
Nice S.p.A.
Via Callalta 1
31046 Oderzo (TV)
Italy
Telephone: 39 0422 853838
E-mail: info@niceforyou.com
Via Callalta 1
31046 Oderzo (TV)
Italy
Telephone: 39 0422 853838
E-mail: info@niceforyou.com
Show details
VAT rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects we offer the possibility of price negotiation.
Negotiate price