Photocell Somfy Master Pro 180
Manufacturer: Somfy
Manufacturer index: 1841216
Index: 1417
EAN:
8027908506726
Wired relay photocell NO, powered by 24 V AC/DC. Designed for surface mounting. Allows horizontal beam adjustment in the range of 180°.
Technical specification
| Connection method | Wired |
|---|---|
| Power supply | 24 V AC/DC |
| Mounting method | Surface-mounted |
| Output type | NO relay |
| Output load | 1 A at 30 V |
| Current consumption | 27 mA |
| Range | 30 m |
| Axial adjustment |
180° horizontal ±10° vertical |
| TX-RX synchronization | ✔ |
| Housing | Plastic |
| Protection rating | IP45 |
| Safety classification | Type D according to EN 12453 standard |
| Dimensions | 45 × 130 × 43 mm |
| Operating temperature | -20 °C ÷ +55 °C |
| Scope of delivery |
1 × Transmitting photocell TX 1 × Receiving photocell RX |
Manufacturer / Responsible entity
Somfy Activités SA
50 Avenue du Nouveau Monde
74300 Cluses
France
Phone: +33 (0)4 50 96 70 00
E-mail: contact@somfy.com
50 Avenue du Nouveau Monde
74300 Cluses
France
Phone: +33 (0)4 50 96 70 00
E-mail: contact@somfy.com
Show details
GST rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects we offer the option to negotiate the price.
Negotiate price