Photocell Somfy
Manufacturer: Somfy
Manufacturer index: 2400939
Index: 1055
EAN:
3660849009397
Wired photocell designed for Somfy and Wiśniowski by Somfy drives equipped with control units with a BUS connector. Product known from Somfy DIY kits available in DIY stores.
Technical specification
| Connection method | Wired |
|---|---|
| Power supply | Somfy BUS |
| Mounting method | Surface-mounted |
| Output type | Somfy BUS |
| Output load | - |
| Current consumption | - |
| Range | 8 m |
| TX-RX synchronization | ✘ |
| Housing | Plastic |
| Protection rating | IP44 |
| Safety classification | Type D according to EN 12453 standard |
| Dimensions | 43 × 107 × 26 mm |
| Operating temperature | -20 °C to +60 °C |
| Scope of delivery |
1 × Transmitting photocell TX 1 × Receiving photocell RX |
Manufacturer / Responsible party
Somfy Activités SA
50 Avenue du Nouveau Monde
74300 Cluses
France
Phone: +33 (0)4 50 96 70 00
E-mail: contact@somfy.com
50 Avenue du Nouveau Monde
74300 Cluses
France
Phone: +33 (0)4 50 96 70 00
E-mail: contact@somfy.com
Show details
Sales tax rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum order quantity:
1 piece
1 piece
Shipping cost:
Free
Free
For larger orders or projects we offer the option of price negotiation.
Negotiate price