Garage door opener Came VER13DMS
Manufacturer: Came
Manufacturer index: 801MV-0020
Index: 4203
Drive for sectional and up-and-over garage doors with a surface area of up to 21 m². With a built-in advanced Came ZL57 control unit.
Technical specification
| Maximum door area | 21 m² |
|---|---|
| Application | Residential and industrial |
| Built-in control unit | ✔ Came ZL57 |
| Power supply | 230 V AC |
| Motor power supply | 24 V DC |
Efficiency
| Travel speed | 7 m/min |
|---|---|
| Traction force | 1300 N |
| Duty cycles | 30 cycles/h |
| Power | 280 W |
Dimensions, weight
| Protection rating | IP40 |
|---|---|
| Operating temperature | -20 °C ÷ +55 °C |
| Dimensions | 210 × 420 × 140 mm |
| Weight | 7 kg |
Manufacturer / Responsible entity
CAME S.p.A.
Via Martiri della Libertà 15
31030 Dosson di Casier (TV)
Italy
Telephone: +39 0422 4940
Via Martiri della Libertà 15
31030 Dosson di Casier (TV)
Italy
Telephone: +39 0422 4940
Show details
VAT rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects we offer the possibility of price negotiation.
Negotiate price