Garage door opener Came VER06DES
Manufacturer: Came
Manufacturer’s index: 801MV-0050
Index: 4200
Drive for small sectional and up-and-over garage doors with a surface area of up to 9 m². Designed for residential use. With a built-in control unit.
Technical specification
| Maximum door area | 9 m² |
|---|---|
| Application | Residential |
| Built-in control unit | ✔ |
| Power supply | 230 V AC |
| Motor power supply | 24 V DC |
Efficiency
| Travel speed | 6.5 m/min |
|---|---|
| Traction force | 600 N |
| Duty cycles | 10 cycles/h |
| Power | 90 W |
Dimensions, weight
| Protection rating | IP20 |
|---|---|
| Operating temperature | -20 °C ÷ +55 °C |
| Dimensions | 189 × 367 × 127 mm |
| Weight | 4.9 kg |
Manufacturer / Responsible entity
CAME S.p.A.
Via Martiri della Libertà 15
31030 Dosson di Casier (TV)
Italy
Telephone: +39 0422 4940
Via Martiri della Libertà 15
31030 Dosson di Casier (TV)
Italy
Telephone: +39 0422 4940
Show details
VAT rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects, we offer the possibility of price negotiation.
Negotiate price