Wireless photocell Came DXR10BAP
Manufacturer: Came
Manufacturer index: 806TF-0060
Index: 1317
Universal battery-powered relay photocell (NO/NC). Transmitter powered by a CR123A battery, receiver by 12–24 V AC/DC. Designed for surface mounting or on dedicated columns. 180° horizontal axial adjustment possible.
Technical specification
| Connection method |
Transmitter: wireless Receiver: cable |
|---|---|
| Power supply |
Transmitter: 1 × CR123A, 3 V Receiver: 12–24 V AC/DC |
| Mounting method | Surface-mounted |
| Output type | NO/NC relay |
| Output load | 500 mA at 24 V |
| Current consumption | < 40 mA |
| Range | 10 m |
| Axial adjustment | ✔ |
| TX-RX synchronization | ✔ |
| Housing | Plastic |
| Protection rating | IP54 |
| Safety classification | - |
| Dimensions | 46 × 108 × 36 mm |
| Operating temperature | -20 °C ÷ +55 °C |
| Scope of delivery |
1 × Transmitting photocell TX 1 × Receiving photocell RX 1 × CR123A battery, 3 V |
Manufacturer / Responsible entity
CAME S.p.A.
Via Martiri della Libertà 15
31030 Dosson di Casier (TV)
Italy
Telephone: +39 0422 4940
Via Martiri della Libertà 15
31030 Dosson di Casier (TV)
Italy
Telephone: +39 0422 4940
Show details
VAT rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects we offer the possibility of price negotiation.
Negotiate price