Photocell Somfy Master Pro Bitech
Manufacturer: Somfy
Manufacturer index: 1841233
Index: 1419
Wired relay photocell NO/NC, wired, also compatible with Somfy and Wiśniowski by Somfy drives equipped with control units with a BUS connector.
Technical specification
| Connection method | Wired |
|---|---|
| Power supply |
24 V AC/DC Somfy BUS |
| Mounting method | Surface-mounted |
| Output type |
NO and NC relay Somfy BUS |
| Output load | 1 A at 30 V |
| Current consumption | 27 mA |
| Range | 10 m |
| Axial adjustment | ✘ |
| TX-RX synchronization | ✔ |
| Housing | Plastic |
| Protection rating | IP54 |
| Safety classification | Type D according to EN 12453 standard |
| Dimensions | 38 × 120 × 27 mm |
| Operating temperature | -20 °C to +60 °C |
| Scope of delivery |
1 × Transmitting photocell TX 1 × Receiving photocell RX |
Manufacturer / Responsible entity
Somfy Activités SA
50 Avenue du Nouveau Monde
74300 Cluses
France
Telephone: +33 (0)4 50 96 70 00
E-mail: contact@somfy.com
50 Avenue du Nouveau Monde
74300 Cluses
France
Telephone: +33 (0)4 50 96 70 00
E-mail: contact@somfy.com
Show details
VAT rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects we offer the possibility of price negotiation.
Negotiate price