Swing gate operator Came ATI30AGF
Manufacturer: Came
Manufacturer index: 801MP-0190
Index: 1083
EAN:
8050456100108
New version of the Came ATI drive for swing gates with a leaf weight up to 800 kg and a length of up to 3 meters. Fast opening time to 90 degrees. Designed for residential and industrial applications. 230 V motor. Equipped with an encoder and mechanical limit switches for the gate in the open and closed positions.
Technical specification
| Maximum gate weight | 800 kg |
|---|---|
| Maximum gate length | 3 m |
| Application | Residential, industrial |
| Built-in control unit | ✘ |
| Motor power supply | 230 V AC |
| Limit switch/stop - opening | ✔ |
| Limit switch/stop - closing | ✔ |
Efficiency
| Opening speed to 90 degrees | 13 seconds |
|---|---|
| Force | Maximum 4000 N |
| Duty cycles | 32 cycles per hour at 20 °C |
| Current consumption | 1.1 A |
| Power | 220 W |
Dimensions, weight
| Protection rating | IP54 |
|---|---|
| Operating temperature | -20 °C ÷ +55 °C |
| Dimensions | 830 × 165 × 100 mm |
| Weight | 8.5 kg |
Manufacturer / Responsible entity
CAME S.p.A.
Via Martiri della Libertà 15
31030 Dosson di Casier (TV)
Italy
Telephone: +39 0422 4940
Via Martiri della Libertà 15
31030 Dosson di Casier (TV)
Italy
Telephone: +39 0422 4940
Show details
VAT rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects we offer the possibility of price negotiation.
Negotiate price