Remote transmitter FAAC XT2 868 SLH LR – Black
Manufacturer: FAAC
Manufacturer’s index: 7870091
Index: 804
EAN:
8055195026115
Radio transmitter with 2 buttons. It operates on a 868 MHz frequency and supports FAAC SLH encoding, with LR - long range technology too. Allows for controlling two motors, devices or functions.
Technical specification
| Frequency | 868.35 MHz |
|---|---|
| Coding | FAAC SLH - 868 |
| Number of channels | 2 |
| Button | Black |
| Battery type | 2 x 3V, CR 2032 |
| Protection rating | IP20 |
| Weight | 20 g |
| Operating temperature | -20°C ÷ +60°C |
| Dimensions | 40 × 63 × 10 mm |
| Battery | ✔ Included in delivery |
| Wall holder | ✘ Available for purchase separately |
| Key ring | ✔ Included in delivery |
Manufacturer / Responsible entity
FAAC S.p.A. Soc. Unipersonale
Via Calari 10
40069 Zola Predosa (BO)
Italy
Telephone: +39 051 61724
Via Calari 10
40069 Zola Predosa (BO)
Italy
Telephone: +39 051 61724
Unfortunately, this product is no longer available.
However, if you have already visited this site, you are probably looking for this product, you already own one or you want to buy another one.
ASK FOR A QUOTE