Sliding gate operator Nice THOR 1500
Manufacturer: Nice
Manufacturer index: TH1500
Index: 1168
Motor for heavy sliding gates weighing up to 1500 kg. Designed for residential and industrial applications with a low duty cycle. 230V motor. Equipped with a built-in Nice ROA37 control unit with an integrated Radio receiver and mechanical limit switches.
Technical specification
| Maximum gate weight | 1500 kg |
|---|---|
| Application | Industrial |
| Built-in control unit | ✔ Nice ROA37 |
| Built-in radio receiver | ✔ |
| Power supply | 230 V |
| Motor power supply | 230 V |
| Limit switches | Mechanical |
| Synchronous operation of two drives | ✘ |
Efficiency
| Travel speed | 16 cm per second |
|---|---|
| Force | 360 N |
| Duty cycles | 16 cycles per hour |
| Current consumption | 1.6 A |
| Power | 350 W |
Pinion gear
| Pinion gear module | 4 |
|---|---|
| Height to the top of the pinion gear | 94 mm |
| Interchangeability with others | ✘ |
Dimensions, weight
| Protection degree | IP44 |
|---|---|
| Operating temperature | -20 ÷ +50 °C |
| Dimensions | 335 × 275 × 203 mm |
| Weight | 11.5 kg |
Manufacturer / Responsible entity
Nice S.p.A.
Via Callalta 1
31046 Oderzo (TV)
Italy
Telephone: 39 0422 853838
E-mail: info@niceforyou.com
Via Callalta 1
31046 Oderzo (TV)
Italy
Telephone: 39 0422 853838
E-mail: info@niceforyou.com
Show details
VAT rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects we offer the possibility of price negotiation.
Negotiate price