Remote transmitter FAAC XT2 FDS 433-868
Manufacturer: FAAC
Manufacturer index: 787017
Index: 266
Radio transmitter with 2 buttons. It operates on a 433 and 868 MHz frequency and supports FAAC FDS and is backward compatible with SLH encoding. Allows for controlling two motors, devices or functions.
Technical specification
| Frequency |
433.92 MHz 868.35 MHz |
|---|---|
| Coding | FAAC FDS, SLH |
| Number of channels | 2 |
| Color | Black |
| Battery type | 1 x 3 V, CR2032 |
| Protection rating | IP20 |
| Weight | 20 g |
| Operating temperature | -20 °C ÷ +60 °C |
| Dimensions | Not measured yet, but we will |
| Battery | ✔ Included |
| Wall mount | ✘ |
| Key ring | ✔ Included |
Manufacturer / Responsible entity
FAAC S.p.A. Soc. Unipersonale
Via Calari 10
40069 Zola Predosa (BO)
Italy
Telephone: +39 051 61724
Via Calari 10
40069 Zola Predosa (BO)
Italy
Telephone: +39 051 61724
Show details
VAT rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects we offer the possibility of price negotiation.
Negotiate price