Photocell Nice EPMOR
Manufacturer: Nice
Manufacturer’s index: EPMOR
Index: 4468
EAN:
8032595796640
Universal reflective wired relay Photocell NO or NC, powered by voltage in the range of 12–24 V AC/DC. Surface mounted. Includes a reflector with a cover.
Technical specification
| Connection method | One-sided wireless |
|---|---|
| Power supply | 12–24 V AC/DC |
| Mounting method | Surface-mounted |
| Output type | Relay NO or NC |
| Output load | 500 mA at 48 V |
| Current consumption | 50 mA |
| Range | 8 m, 15 m in optimal conditions |
| TX-RX synchronization | ✘ |
| Housing | Plastic |
| Protection rating | IP44 |
| Safety classification | Type D according to EN 12453 standard |
| Dimensions | 40 × 105 × 50 mm |
| Operating temperature | -20 °C ÷ +50 °C |
| Scope of delivery |
1 × Transmitting photocell 1 × Reflector with cover |
Manufacturer / Responsible entity
Nice S.p.A.
Via Callalta 1
31046 Oderzo (TV)
Italy
Telephone: 39 0422 853838
E-mail: info@niceforyou.com
Via Callalta 1
31046 Oderzo (TV)
Italy
Telephone: 39 0422 853838
E-mail: info@niceforyou.com
Show details
VAT rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects, we offer the possibility of price negotiation.
Negotiate price