Remote transmitter Nice ERA W6S
Manufacturer: Nice
Manufacturer index: W6S
Index: 2797
Wall-mounted transmitter for controlling roller shutters and blinds. It supports 6 motors or six groups of motors. It also supports the climate sensors.
Technical specification
| Frequency | 433.92 MHz |
|---|---|
| Coding |
- Nice O-Code - Nice FLOR |
| Number of channels | 6 - ▲ Open - ■ Stop - ▼ Close, eg. 6 x automatic roller shutter |
| Button | White |
| Climate sensor support | ✔ |
| Battery type | 2 x 1.5V, AAA |
| Protection rating | IP40 |
| Weight | 70 g |
| Operating temperature | -20°C ÷ +55°C |
| Dimensions | 80 × 80 × 15 mm |
| Battery | ✔ Included in delivery |
| Wall holder | ✔ Included in delivery |
| Key ring | ✘ |
Manufacturer / Responsible party
Nice S.p.A.
Via Callalta 1
31046 Oderzo (TV)
Italy
Phone: 39 0422 853838
E-mail: info@niceforyou.com
Via Callalta 1
31046 Oderzo (TV)
Italy
Phone: 39 0422 853838
E-mail: info@niceforyou.com
Unfortunately, this product is no longer available.
However, if you have already visited this site, you are probably looking for this product, you already own one or you want to buy another one.
GET A QUOTE