Remote transmitter Tousek RS 433-TXR 2-B
Manufacturer: Tousek
Manufacturer index: 13160200
Index: 968
2-button transmitter, operating at a frequency of 433.92 MHz and compatible with Tousek RS coding. Housing made of plastic. The included tag allows for carrying with keys. Includes a wall mount.
Technical specification
| Frequency | 433.92 MHz |
|---|---|
| Number of channels | 2 |
| Coding | Tousek Rolling Code RS 433 |
| Modulation | AM / ASK |
| Battery type | 1 × CR2032, 3V |
| Dimensions | 39 × 63 × 16 mm |
| Operating temperature | -10 °C ÷ +55 °C |
| Wall mount | ✔ Included |
| Key ring | ✔ Included |
| Battery | ✔ Included |
Manufacturer / Responsible entity
Tousek Ges.m.b.H
Zetschegasse 1
1230 Wien
Austria
Phone: +43 1 667 36 01
E-mail: info@tousek.at
Zetschegasse 1
1230 Wien
Austria
Phone: +43 1 667 36 01
E-mail: info@tousek.at
Show details
GST rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects we offer the option to negotiate the price.
Negotiate price