Garage door opener Normstahl Magic 600
Manufacturer: Normstahl
Manufacturer index: MAGIC600
Index: 1385
Technical specification
| Power supply | 230 V |
|---|---|
| Traction | 600 N |
| Maximum number of duty cycles per hour at rated load | 20 starts per hour |
| Maximum number of duty cycles without a break at rated load | 8 starts |
| Power consumption at rated load | 140 W |
| Closed current | <2 W |
| Installation height drive rail | 40 mm |
| Noise level at a distance of 2 m | ≤69 dB |
| Possibility to connect electric lock | ✔ |
| Door travel speed |
Maximal 21 cm/s during opening Maximal 13 cm/s during closing |
| Protection rating | IP20 |
| Integrated radio receiver | ✔ 433 MHz |
| Built-in operator lighting | ✔ Bulb E14, maximal 40 W |
| Dimensions | 100 × 283 × 362 mm |
| Operating temperature | -20°C ÷ +50°C |
Manufacturer / Responsible party
Phone:
Unfortunately, this product is no longer available.
However, if you have already visited this site, you are probably looking for this product, you already own one or you want to buy another one.
GET A QUOTE