Garage door opener Marantec Comfort 380
Manufacturer: Marantec
Manufacturer index: 100963
Index: 2047
Technical specification
| Usage | Operator system for garage doors in private use |
|---|---|
| Maximum dimensions of up-and-over doors |
- Width up to 6000 mm - Weight up to 220 kg |
| Maximum dimensions of sectional doors |
- Width up to 6000 mm - Weight up to 220 kg |
| Maximum dimensions of up-and-over doors and canopy doors |
- Width up to 6000 mm - Height up to 2250 mm - Weight up to 220 kg |
| Maximum cycles with standard rail 0.8 mm | Up to 60 starts per day |
| Maximum cycles with rail 1.2 mm | Up to 100 starts per day |
| Connection for battery backup | ✔ |
| Output for accessories | ✔ 24V, 250 mA |
| Connection for extension modules | ✔ {except EM 131) |
| Power supply | 230 V |
| Absorbed current | 1.1 A |
| Power consumption | 250 W |
| Power consumption in STAND-BY mode | 0.6 W |
| Push and pull force | 1100 N |
| Door travel speed | Maximally 18 cm/s |
| Protection rating | IP20 |
| Integrated radio receiver | ✔ 868 MHz |
| Integrated lighting | ✔ LED, 2 modules with 10 LEDs |
| Dimensions | 360 × 135 × 335 mm |
| Operating temperature | -20°C ÷ +60°C |
| Weight | 7.5 kg |
Manufacturer / Responsible party
Marantec Antriebs- und Steuerungstechnik GmbH & Co. KG
Remser Brook 11
33428 Marienfeld
Germany
Phone: +49 5247 705-0
E-mail: info@marantec.com
Remser Brook 11
33428 Marienfeld
Germany
Phone: +49 5247 705-0
E-mail: info@marantec.com
The price of this product is based on an individual quote.
GET A QUOTE
Show details
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum order quantity:
1 piece
1 piece