Barrier operator Came GARD G12000K
Manufacturer: Came
Manufacturer index: G12000K
Index: 2772
Automatic barrier gate for passages with a maximum width of 12 meters. 24V DC motor. Galvanized and painted steel cabinet in RAL 7043. Does not include the mandatory counterweight.
Technical specification
| Embedded control board | ✔ Came ZL38 |
|---|---|
| Power supply - engine | 24V |
| Main unit power supply | 230V AC |
| Maximal length of bar | 12 m |
| Housing | Steel, galvanized and painted RAL 2004 |
| Handle for mounting the bar | ✔ Included in delivery |
| Mounting plate and anchors | ✔ Included in delivery |
| Emergency power supply | ✔ Sold separately - Came LB39 and 2 x 12V 7 Ah battery |
| Power consumption | 300 W |
| Maximum current draw | 15 A |
| Protection rating | IP54 |
| Torque | 600 Nm |
| Opening time to 90˚ | 10 seconds |
| Operating temperature | -20°C ÷ +55°C |
| Duty cycle | 50% |
| Dimensions | 865 × 1230 × 760 mm |
| Weight | 250 kg (cabinet) and about 500 kg counterweight |
Manufacturer / Responsible party
CAME S.p.A.
Via Martiri della Libertà 15
31030 Dosson di Casier (TV)
Italy
Phone: +39 0422 4940
Via Martiri della Libertà 15
31030 Dosson di Casier (TV)
Italy
Phone: +39 0422 4940
Show details
Sales tax rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum order quantity:
1 piece
1 piece
Shipping cost:
Free
Free
For larger orders or projects we offer the option of price negotiation.
Negotiate price