Sliding gate operator Nice RUN 2500P
Manufacturer: Nice
Manufacturer index: RUN2500P
Index: 1161
Motor for sliding gates weighing up to 2500 kg. Designed for industrial applications. 230V motor. Equipped with a built-in Nice RUA1 control unit compatible with BLUEBUS technology and inductive limit switches.
Technical specification
| Maximum gate weight | 2500 kg |
|---|---|
| Application | Industrial |
| Built-in control unit | ✔ Nice RUA1 |
| Built-in radio receiver | ✘ |
| Power supply | 230 V |
| Motor power supply | 230 V |
| Limit switches | Inductive |
| Synchronous operation of two drives | ✔ |
Efficiency
| Travel speed | 14 cm per second |
|---|---|
| Force | 830 N |
| Duty cycles | 15 cycles per hour |
| Current consumption | 2.7 A |
| Power | 870 W |
Pinion gear
| Pinion gear module | 4 |
|---|---|
| Height to the top of the pinion gear | 108 mm |
| Interchangeability with others | ✔, for module 6 pinion gear, Nice RUA12 |
Dimensions, weight
| Protection degree | IP54 |
|---|---|
| Operating temperature | -20 ÷ +50 °C |
| Dimensions | 400 × 390 × 255 mm |
| Weight | 25 kg |
Manufacturer / Responsible entity
Nice S.p.A.
Via Callalta 1
31046 Oderzo (TV)
Italy
Phone: 39 0422 853838
E-mail: info@niceforyou.com
Via Callalta 1
31046 Oderzo (TV)
Italy
Phone: 39 0422 853838
E-mail: info@niceforyou.com
Show details
GST rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects we offer the option to negotiate the price.
Negotiate price