Photocell Sommer 7020
Manufacturer: Sommer
Manufacturer’s index: 7020V000
Index: 736
EAN:
4015862070203
Wired photocell suitable for all devices with NC relay contacts. Orientable. 10 meters of range. Delivery contains TX and RX photocell.
Technical specification
| Range | 10 m |
|---|---|
| Adjustability | ✔ horizontal, -90° +90° |
| Synchronisation TX-RX | ✘ |
| Mounting | On surface |
| Power supply |
12-24V AC 15-35V DC |
| Output load | 500mA / 25V DC |
| Power consumption | 45mA |
| Housing | Plastic |
| Protection rating | IP44 |
| Dimensions | 37 × 105 × 35 mm |
| Operating temperature | -20°C ÷ +70°C |
| Included in delivery |
1 × Photocell TX 1 × Photocell RX |
Manufacturer / Responsible entity
SOMMER Antriebs- und Funktechnik GmbH
Hans-Böckler-Straße 27
73230 Kirchheim unter Teck
Germany
Telephone: +49 7021 80010
E-mail: info@sommer.eu
Hans-Böckler-Straße 27
73230 Kirchheim unter Teck
Germany
Telephone: +49 7021 80010
E-mail: info@sommer.eu
Show details
VAT rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects, we offer the possibility of price negotiation.
Negotiate price