Sliding gate operator Hörmann STA 500 FU
Manufacturer: Hörmann
Manufacturer index: 4514117
Index: 592
Motor for heavy sliding gates weighing up to 1800 kg. Designed for industrial applications. 230 V motor. Equipped with an advanced control unit with a display for easy configuration.
Technical specification
| Maximum gate weight | 1800 kg |
|---|---|
| Application | Industrial |
| Built-in control unit | ✔ |
| Built-in radio receiver | ✘ |
| Power supply | 230–240 V AC, 50/60 Hz |
| Motor power supply | 230 V |
| Limit switches | Virtual |
| Synchronous operation of two drives | ✘ |
Efficiency
| Travel speed | 20 cm per second |
|---|---|
| Force | 350 N |
| Duty cycles | 10 cycles per hour, maximum 100 cycles per day |
| Current consumption | {brak danych} |
| Power | {brak danych} |
Pinion gear
| Pinion gear module | 4 |
|---|---|
| Height to the top of the pinion gear | 137 mm |
| Interchangeability with others | ✘ |
Dimensions, weight
| Protection degree | IP65 |
|---|---|
| Operating temperature | -20 °C ÷ +60 °C |
| Dimensions | 589 × 450 × 193 mm |
| Weight | {brak danych} |
Manufacturer / Responsible entity
Hörmann KG Verkaufsgesellschaft
Upheider Weg 94-98
33803 Steinhagen
Germany
Phone: +49 5204 915100
E-mail: info@hoermann.de
Upheider Weg 94-98
33803 Steinhagen
Germany
Phone: +49 5204 915100
E-mail: info@hoermann.de
Show details
GST rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects we offer the option to negotiate the price.
Negotiate price