Sliding gate operator Nice RUN 2500I
Manufacturer: Nice
Manufacturer’s index: RUN2500I
Index: 1160
Motor for sliding gates weighing up to 2500 kg. Designed for industrial applications. Three-phase motor powered by 230V via a built-in inverter. Equipped with a built-in Nice RUA2 control unit compatible with BLUEBUS technology and mechanical limit switches.
Technical specification
| Maximum gate weight | 2500 kg |
|---|---|
| Application | Industrial |
| Built-in control unit | ✔ Nice RUA2 |
| Built-in radio receiver | ✘ |
| Power supply | 230 V |
| Motor power supply | 3 x 230 V, via inverter |
| Limit switches | Mechanical |
| Synchronous operation of two drives | ✔ |
Efficiency
| Travel speed | 15 cm per second |
|---|---|
| Force | 700 N |
| Duty cycles | 15 cycles per hour |
| Current consumption | 2.6 A |
| Power | 450 W |
Pinion gear
| Pinion gear module | 4 |
|---|---|
| Height to the top of the pinion gear | 108 mm |
| Interchangeability with others | ✔, for module 6 pinion gear, Nice RUA12 |
Dimensions, weight
| Protection degree | IP54 |
|---|---|
| Operating temperature | -20 ÷ +50 °C |
| Dimensions | 400 × 390 × 255 mm |
| Weight | 25 kg |
Manufacturer / Responsible entity
Nice S.p.A.
Via Callalta 1
31046 Oderzo (TV)
Italy
Telephone: 39 0422 853838
E-mail: info@niceforyou.com
Via Callalta 1
31046 Oderzo (TV)
Italy
Telephone: 39 0422 853838
E-mail: info@niceforyou.com
Show details
VAT rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects, we offer the possibility of price negotiation.
Negotiate price