Sliding gate operator Hörmann LineaMatic
Manufacturer: Hörmann
Manufacturer index: LINEAMATIC
Index: 586
Motor for sliding gates weighing up to 250 kg. Designed for residential applications with low workload. 24 V motor. Equipped with a built-in control unit with a display for easy configuration and an integrated BiSecur Radio receiver.
Technical specification
| Maximum gate weight | 250 kg |
|---|---|
| Application | Residential |
| Built-in control unit | ✔ |
| Built-in radio receiver | ✔ Hörmann BiSecur |
| Power supply | 170–260 V AC, 50/60 Hz |
| Motor power supply | 24 V |
| Limit switches | Magnetic |
| Synchronous operation of two drives | ✘ |
Efficiency
| Travel speed | 22 cm per second |
|---|---|
| Force | 160 N |
| Duty cycles | 5 cycles per hour, maximum 20 cycles per day |
| Current consumption | {brak danych} |
| Power | {brak danych} |
Pinion gear
| Pinion gear module | 4 |
|---|---|
| Height to the top of the pinion gear | 94 mm |
| Interchangeability with others | ✘ |
Dimensions, weight
| Protection degree | IP44 |
|---|---|
| Operating temperature | -20 °C ÷ +60 °C |
| Dimensions | 253 × 256 × 193 mm |
| Weight | {brak danych} |
Manufacturer / Responsible entity
Hörmann KG Verkaufsgesellschaft
Upheider Weg 94-98
33803 Steinhagen
Germany
Telephone: +49 5204 915100
E-mail: info@hoermann.de
Upheider Weg 94-98
33803 Steinhagen
Germany
Telephone: +49 5204 915100
E-mail: info@hoermann.de
Show details
VAT rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects we offer the possibility of price negotiation.
Negotiate price