Sliding gate operator Came BXV10AGS
Manufacturer: Came
Manufacturer’s index: BXV10AGS
Index: 6004
Motor for sliding gates weighing up to 1000 kg. Designed for residential applications and housing estates. 24V motor. Equipped with a built-in Came ZN7 control unit and mechanical limit switches.
Technical specification
| Maximum gate weight | 1000 kg |
|---|---|
| Application | Private properties and housing estates |
| Built-in control unit | ✔ Came ZN7 |
| Built-in radio receiver | ✘ |
| Power supply | 230 V AC |
| Motor power supply | 24 V DC |
| Limit switches | Mechanical |
| Synchronous operation of two drives | ✔ |
Efficiency
| Travel speed | 18 cm per second |
|---|---|
| Force | 1000 N |
| Duty cycles | Intensive operation (HEAVY-DUTY SERVICE) |
| Current consumption | 16 A |
| Power | 400 W |
Pinion gear
| Pinion gear module | 4 |
|---|---|
| Height to the top of the pinion gear | 106 mm |
| Interchangeability with others | {brak danych} |
Dimensions, weight
| Protection degree | IP54 |
|---|---|
| Operating temperature | -20 °C ÷ +55 °C |
| Dimensions | 290 × 212 × 363 mm |
| Weight | 13.4 kg |
Manufacturer / Responsible entity
CAME S.p.A.
Via Martiri della Libertà 15
31030 Dosson di Casier (TV)
Italy
Telephone: +39 0422 4940
Via Martiri della Libertà 15
31030 Dosson di Casier (TV)
Italy
Telephone: +39 0422 4940
Show details
VAT rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects, we offer the possibility of price negotiation.
Negotiate price