Sliding gate operator Came BKV15AGS
Manufacturer: Came
Manufacturer’s index: BKV15AGS
Index: 6008
EAN:
8050456074003
Motor for heavy sliding gates weighing up to 1500 kg. Designed for industrial applications. 36V motor. Equipped with a built-in advanced Came ZN8 control unit. Equipped with mechanical limit switches.
Technical specification
| Maximum gate weight | 1500 kg |
|---|---|
| Application | Industrial |
| Built-in control unit | ✔ Came ZN8 |
| Built-in radio receiver | ✘ |
| Power supply | 230 V AC |
| Motor power supply | 36 V DC |
| Limit switches | Mechanical |
| Synchronous operation of two drives | ✔ |
Efficiency
| Travel speed | 20 cm per second |
|---|---|
| Force | 800 N |
| Duty cycles | Continuous operation |
| Current consumption | 8 A |
| Power | 200 W |
Pinion gear
| Pinion gear module | M4 |
|---|---|
| Height to the top of the pinion gear | 95 mm |
| Interchangeability with others | ✔ for M6, Came 88001-0173 |
Dimensions, weight
| Protection degree | IP54 |
|---|---|
| Operating temperature | -20 °C ÷ +55 °C |
| Dimensions | 400 × 260 × 412 mm |
| Weight | 20 kg |
Manufacturer / Responsible entity
CAME S.p.A.
Via Martiri della Libertà 15
31030 Dosson di Casier (TV)
Italy
Telephone: +39 0422 4940
Via Martiri della Libertà 15
31030 Dosson di Casier (TV)
Italy
Telephone: +39 0422 4940
Show details
VAT rate:
0%
0%
Total net for :
Total gross for :
Sales unit:
pieces
pieces
Minimum quantity:
1 piece
1 piece
Delivery cost:
Free
Free
For larger orders or projects, we offer the possibility of price negotiation.
Negotiate price